Slovo architekta

„Dobrý deň, volám sa Jaroslav Král a som jeden z autorov obytného súboru "Zelené Grunty" v Košiciach, riešeného u nás v ateliéri adf.

Dané územie, "Grunty" (pozemky) sa nachádzajú na okraji sídliska KVP na hranici s MČ. Myslava v katastri Grunt. Toto územie je zaujímavé práve svojou polohou a to nielen tým, že v blízkosti využíva všetky benefity sídliska KVP, ktoré je plne vybavené občianskym zázemím ako sú služby, školy, obchody či samotné verejné priestory s ihriskami a parkami s prislúchajúcou verejnou MHD so zastávkami priamo na ulici, popri ktorej Zelené Grunty navrhujeme, ale hlavne, očarujúca je jeho okrajová poloha nad zeleným Myslavským údolím s výhľadmi na krásnu prírodu v okolí Myslavy.


Slovo architekta

No a tak ako správny hospodár sa stará o svoje grunty, tak aj my (spolu s investorom) sme s plnou vážnosťou, takpovediac od gruntu (dôkladne, od základu) pristúpili k riešeniu návrhu "našich gruntov" tak, aby sa náš návrh stal naozaj "Zelenými Gruntami", ktoré budú vhodným doplnením urbanizmu danej časti mesta a pre budúcich obyvateľov ponúknu priestor pre kvalitné bývanie a život v danom OS - ich gruntov.

Tak ako som už spomenul, samotné okolie s prírodou, morfológiou terénu, tvarom pozemku a orientáciou na svetové strany boli základnými parametrami pri našom architektonickom návrhu. Pozemok s klinovito zužujúcim sa tvarom popri Klimkovičovej ulici s prístupovou komunikáciou má krásne výhľady smerom na slnečnú, západnú a južnú stranu do zeleného Myslavského údolia, čo sú ovplyvňujúce faktory rozmiestnenia hmôt štyroch bytových domov na pozemku, aby sa v maximálnej miere zhodnotili tieto faktory a taktiež sa aj súčasne zabezpečilo vytvorenie tichého "kľudového" a zeleného dvora - vnútrobloku izolovaného od ulice, s plynulým pokračovaním zelene do Myslavského údolia. V rámci tohto vnútrobloku sú navrhnuté prvky drobnej architektúry ako sú detské ihriská, komunitná záhradka či altánok a to všetko v novo navrhnutej zeleni sadových úprav...
Slovo architekta

Z tohto dôvodu sú v maximálnej miere orientované byty na západnú a južnú stranu s veľkými loggiami, balkónmi a terasami a práve naopak na východnej a severnej strane objektov, popri Klimkovičovej ulici s prístupovou komunikáciou boli situované komunikačné jadrá s vjazdmi do čiastočne zapustených podzemných garáži, vstupy do objektov a menšie byty s menšími balkónmi situovanými z boku vystupujúcich objemov objektov tak aby boli orientované na juh "bokom" k ulici.

Objekty osadené na stĺporadí garážového podlažia parteru s výškou kompozične nadväzujú na okolitú zástavbu pričom v krajných polohách výškovo ustupujú terasami a loggiami čím sa tvarovo prispôsobujú terénu, a spolu s predsadenými objemami arkierov vytvárajú vzdušnú modernú architektúru...
Samotné byty sú navrhnuté vo vysokom štandarde so širokým výberom bytov s praktickými a voľnými dispozíciami čo zabezpečuje široký výber bytov. Byty sú presvetlené cez veľké presklené plochy s francúzskymi oknami s rozľahlými terasami, loggiami či balkónmi s krásnymi výhľadmi.
Byty sú navrhnuté z kvalitných materiálov a spolu s technológiou zabezpečujeme ich nízku energetickú náročnosť spĺňajúcu súčastne podmienky.

Z benefitov môžme vybrať podlahové kúrenie, francúzske okná, sadrové omietky, hliníkové bezudržbové konštrukcie presklených zábradlí, parkovanie pod objektmi s doplňujúcim parkingom na ulici pred objektmi a hlavne kľudový dvor s ihriskami, záhradkou a zeleňou...“

Ing. Mgr. art. Jaroslav Král